Saules kolektoru sistēma daudzdzīvokļu mājai Siguldā

Siguldas māja

Attēlos redzamā ēka ir pirmā daudzdzīvokļu māja Latvijā (Siguldā), kurai tika uzstādīta saules kolektoru sistēma karstā ūdens sildīšanai. Projekts tika realizēts sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), un tā mērķis bija ne tikai piegādāt siltumu ēkas iedzīvotājiem, bet arī eksperimentālā ceļā noskaidrot saules kolektoru sistēmu patieso efektivitāti Latvijas teritorijā un reālos apstākļos.

Objekta tips: Daudzdzīvokļu māja
Atrašanās vieta: Siguldas pilsēta
Pielietojums: Ūdens sildīšana
Saules kolektoru laukums: 42,57m2
Saules kolektoru bloka jauda: 28,96kW
Granulu katla jauda: 100kW

 

Sistēma darbojas kopš 2010. gada.


Pētījumu rezultātā tika atklāts, ka, kombinējot cietā kurināmā apkures katlus ar saules kolektoru sistēmām, var panākt ļoti labu rezultātu. Proti, apkurināt ēku un sagatavot karsto ūdeni gada griezumā iznāk ievērojami izdevīgāk, nekā tad, ja to dara izmantojot dabasgāzi un vairākkārt izdevīgāk, ja to dara, izmantojot sašķidrināto naftas gāzi. Turklāt – gan koksne, gan granulas, gan arīdzan saule – tie ir Latvijas dabā pieejamie energoresursi.

Daudzdzīvokļu māja Siguldā

Gāzes apkure tika aizvietota ar saules kolektoru sistēmu, kuru atbalsta granulu apkures katls. Gan pats granulu katls, gan solārā siltuma akumulators tika novietoti konteinerā blakus ēkai. Tas ir ļoti piemērots risinājums daudzdzīvokļu mājām, kur ir maz vietas pagrabā, zemi griesti un citas grūtības ērti izvietot iekārtas un siltuma akumulācijas tvertnes. Savukārt siltuma piegādes caurules, kas nāk no jumta, ir paslēptas zem siltumizolācijas un tāpēc nav redzamas. Tā ir ievērojama priekšrocība gan izmaksu, gan estētiskuma ziņā, ja saules kolektoru un apkures sistēma tiek uzstādīta vienlaicīgi ar ēkas fasādes siltināšanas darbiem.

Ēkā ir 36 dzīvokļi, kas tiek apkurināti pilnīgi autonomi no centralizētajiem siltumtīkliem. Pateicoties saules enerģijai, šai daudzdzīvokļu mājai tiek piegādāts ievērojami lētāks siltais ūdens, nekā tas ir citām ēkām visā pārējā pilsētā. Tāpēc mājas iedzīvotāji ir apmierināti gan ar siltumenerģijas patēriņa rēķiniem, gan arī komfortu, ko sniedz autonoma un automatizēta siltumapgādes sistēma.

Saules kolektoru sistēma daudzdzīvokļu mājai Siguldā

Comments are closed.