Kas ir saulessūknis?

Saulessūknis ir jaunas paaudzes solārās apkures sistēma EKTOS (grieķu val., – „taupi”), kura sevī apvieno saules starojuma un zemes siltuma spēku. Tā pilnībā nodrošina mājas apkuri, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un tāpēc uz šo brīdi ir praktiski vienīgais patiešām „zaļais” risinājums mājai, kas vēl piedevām ir arī maksimāli energoefektīvs un ekonomisks.

Baldones privātmāja

Pilnībā automātiska apkures sistēma


Pēc savas būtības solārā apkures sistēma var paveikt pilnīgi visu to pašu, ko standarta apkures risinājumi (malkas katls, granulas, gāze u.c.). Taču, atšķirībā no tiem, saulessūknis savā darbībā neprasa nevienu cilvēkstundu un nevienu fosilo energoresursu. Sistēma ir ne tikai „zaļa”, bet arī pilnībā automātiska.

Saulessūknis "EKTOS Praxis" (Senlīči) 001

Ietaupa līdz 85% enerģijas


Tā kā saulessūkņi EKTOS savas darbības nodrošināšanai izmanto gan saules enerģiju, gan arī zemes siltumu, tad šajā risinājumā ir apvienotas saules kolektoru un zemes siltumsūkņu sistēmas. Tās ļauj ietaupīt līdz pat 85% enerģijas, kas tiek patērēta ēkas apkurei un ūdens sildīšanai. Vajadzības gadījumā solārās apkures sistēmai vēl var pieslēgt arī saules baterijas, un tad tā ražos pat vairāk enerģijas, nekā spēs patērēt.

Saulessūknis "EKTOS Magnus" (Baltvilla) 001

Ražo 5 reizes vairāk siltuma


Saulessūkņa sistēmas efektivitāte balstās uz plakano vakuuma saules kolektoru TS400 izmantošanu. To korpusā ir vakuums un kriptona gāze, tāpēc tie spēj izmantot piecas reizes vairāk saules enerģijas apkures sezonā nekā parastie saules kolektori.

Privātmāja Laukezerā

Labākais no apkures risinājumiem


Tā kā atsevišķiem saulessūkņu modeļiem ir iespējams pievienot arī saules baterijas, sasniedzot īpašu sistēmas efektivitāti, tad šis tiešām ir labākais no visiem „zaļajiem” divdesmit pirmā gadsimta apkures risinājumiem privātmājai, viesnīcai vai kādai citai ēkai. Ja vien, protams, ir saulaina vieta saules kolektoru uzstādīšanai, un neliela telpa pārējām saulessūkņa iekārtām.

Saulessūkņu sistēmas dažādos Latvijas objektos

Daži fakti par saulessūkni:


  • Katram cilvēkam uz savas zemes vai mājas jumta burtiski mētājas neizmantota saules un zemes enerģija, kas citādi ir ļoti dārga. Ar saulessūkņa palīdzību to ikviens var viegli padarīt par savu personīgo bezmaksas energoresursu.
  • Saulessūknis palielina īpašuma vērtību, bet samazina apdrošināšanas izmaksas. Dzīvokli un māju ar mazām apkures izmaksām var pārdot par augstāku cenu, bet apdrošinot īpašumu ar apkures katlu, ugunsgrēka risks vienmēr ir lielāks.
  • Jebkuru zemes siltumsūkni var viegli pilnveidot ar atbilstošām iekārtām, padarot to par daudzkārt efektīvāko un ekonomiskāko saulessūkni.
  • Solārās apkures sistēmās izmantotajos vakuuma saules kolektoros TS400 neveidojas īpaši bīstamais mitruma kondensāts, kas nokļūstot jebkurā citā saules kolektorā, to var pilnībā sabojāt.
  • Solārā apkures sistēma ir pilnībā automātiska. Tāpēc saulessūkņu īpašniekiem nav jāuztraucas par apkuri, dodoties prom no mājām. Arī tad, ja tas ir uz ilgāku laiku – vairākām dienām vai pat nedēļām. Sistēma strādās pati, uzturot ēkā vajadzīgo (iestatīto) temperatūru. Turklāt to iespējams regulēt attālināti – piemēram, izmantojot datoru vai viedtālruni.
  • Jebkurš apkures risinājums, kurā tiek izmantota atklāta liesma, ir potenciāls ugunsnelaimes un pat sprādziena avots, kas apdraud mūs, mūsu bērnus un līdzcilvēkus. Turpretī saulessūknis ir pilnīgi automātisks apkures risinājums, kur visos sistēmas elementos ir tikai drošas temperatūras (bet atklātas liesmas tur vispār nav).
  • Tuvāko 10 gadu laikā, kamēr saulessūknim pat nebūs beidzies garantijas termiņš, granulu, malkas vai šķeldas katli būs vairākkārt remontēti, izdeguši, un norakstāmi. Gāzes un dīzeļdegvielas katli, iespējams, vispār būs kļuvuši sprādzienbīstami, nemaz nerunājot par to, ka visi energoresursi jau tagad ir kļuvuši dārgāki. Savukārt uzstādot saulessūkni ar 12 gadu garantiju, mēs lielāko daļu mājai nepieciešamā siltuma iegūsim bez maksas. Turklāt saulessūknis visdrīzāk kalpos pat 35 un vairāk gadus – bez nopietniem ieguldījumiem un remontdarbiem.
  • Apkures katli izdedzina skābekli ēkā, rada tvana gāzes, kuras ir bīstamas veselībai un pat dzīvībai. Turklāt tie piedūmo apkārtni. Ar saulessūkni ir tīrāks gaiss gan ārā, gan iekšā. Taču pats galvenais – ar to nevar saindēties!
  • Saulessūknis ir inovatīvs apkures risinājums, kas sastāv no zināmām un pārbaudītām iekārtām, kas ir drošas, vienkāršas lietošanā un ilgi kalpo.
  • Pamatā saulessūknis sastāv no vakuuma saules kolektoriem ar kriptona gāzi, kas savienoti ar temperatūras paaugstināšanas ierīcēm, kā arī akumulācijas tvertnēm tā, lai maksimāli izmantotu saules starojumu apkures sezonā. Tādējādi nodrošinot izdevīgu, drošu un ērtu apkuri.

Saulessūknis

Comments are closed.